Якщо Ви сьогодні вирішили побудувати свій будинок із лафета то з впевненістю можна сказати, що такий будинок буде не тільки найтеплішим і найнадійнішим, але і єдиним в окрузі, тому що в нашій країні це поки що ексклюзивний спосіб дерев’яного будівництва. Будинки із лафета лаконічні, прості і дуже красиві. Норвезька технологія рубки, це не тільки легка вишуканість в архітектурі, але і особлива неповторність і шарм інтер’єра.

1
     Всередині приміщення немає стелі в звичному для нас розумінні – її роль виконує основа даху. Внутрішні перегородки і фронтон також робляться із лафета. Слеги і кінь будинку врубуються у фронтони і залишаються видимі всередині будинку, а це незвичний і дуже красивий штрих в загальний інтер’єр.

     Лафет, або двохкантний брус, це - обпиляна з двох сторін колода, яка має форму овалу, у якої дві сторони плоскі, а дві заокруглені. Товщина лафета може бути від 16 см до 20 см і більше. Висота в свою чергу — від 20 см і до 40-45 см.

23

 

 

 

 

 

 


   

 

 Говорячи про лафет, перш за все, говорять про норвезьку рубку, суть якої полягає в способі з´єднання колод в кутах, який називається норвезьким замком, також його називають норвезька чашка.

45

 

 

 

 

 

 

 

 

Норвезький замок, як конструктивний елемент зруба, вважається найскладнішим і дуже надійним в плані продування (теплозбереження) із усіх можливих варіантів з’єднань колод в чашку. Це забезпечується конструктивними особливостями самого норвезького замка - верхня і нижня частина лафета має закінчену форму конуса, трапеції, які забезпечують рівномірну і правильну посадку зруба, в процесі якої проходить заклинювання замка.

    Крім цього, така конструкція не дає можливості колоді провернутися навколо своєї осі, внаслідок виникнення в ній при всиханні внутрішніх напружень, що також впливає на щільність прилягання вінців лафета (вінець – це колоди які лежать в одному рівні по горизонталі, один до одного). В нижній частині верхньої колоди вибирається напівовальний паз по всій довжині колоди. Профіль його робиться таким, щоб своїми гострими краями, як би врізався в нижню колоду, що забезпечує її щільне прилягання. При цьому середина паза ні за яких умов не повинна лягти на горб нижнього лафета. Такий недолік часто зустрічається в оциліндровці.

67

 

 

 

 

 

 

 

 

     Саме в цей паз вставляється лляний утеплювач. Вінці лафетів в зрубі закріплюються між собою дубовими шкантами. Для того, щоб мінімізувати виникнення тріщин в лафеті, оскільки повністю їх уникнути не можливо, на верхній заокругленій поверхні, що називається горбом, робиться розгрузочний пропил.
     Тріщини в лафеті не є критичними , так як не можуть бути наскрізними, але при цьому разом із сучками надають стінам особливий подих старовини, натуральності та неповторності.

     В Україні будинки із лафета тільки недавно почали користуватися популярністю, особливо при виборі між лафетом та клеєним брусом. При зовнішній подібності і солідності клеєний брус крім того що не дихає та не є екологічно чистим (склеюється за допомогою поліуретанового клею) — ще і в два-три рази дорожчий від лафета.
     До переваг будинків із лафета потрібно також віднести:

  • збільшення корисної площі приміщень за рахунок того, що товщина стін становить всього 16-20 см;kartinka dlya stati 06
  • зручність встановлення вікон та дверей;
  • зручність прокладання комунікацій - електро, водо- та газопостачання;
  • зручність розміщення меблів, особливо підвісних;
  • щільна, а отже тепла чашка в кутах та перерубах;
  • не потрібно буде конопатити зруб, як це роблять в оциліндровці;
  • сучасний, стильний інтер’єр;
  • натуральність та екологічність.

Переконувати в тому, що лафет і норвезький замок – красиво і надійно не потрібно — багатовікова історія норвезького зрубу із лафета вже давно все доказала.

У такому будинку по справжньому хочеться жити!

Вверх